Hlavní menu

Informační dopis č.2 + postupné zásobování rouškami

Vážení občané, situace si žádá, abych k vám promlouvala formou informačních dopisů, které dostáváte do schránek. Následující dny, týdny a možná i měsíce nebudou jednoduché. Bude to dlouhé a složité období, které bude vyžadovat vaši odvahu a trpělivost.

Proti nákaze koronavirem se musíme postavit čelem bez poraženecké nálady, zodpovědně, s pokorou a vírou v dobrý konec. Takový přístup je důležitý pro nás pro všechny. Současná epidemie koronaviru je svou vážností a rozsahem zcela výjimečná událost, kterou nikdo z nás ani generace našich rodičů naštěstí nezažil. Chápu proto, že je opravdu těžké v takové situaci nepodléhat panice.

Aktuální zprávy z Číny, kde nákaza koronavirem pomalu končí a život se vrací do původní podoby, nám takový optimismus nabízejí. My jsme ale teprve na začátku a proto musíme udělat vše proto, aby následky nákazy byly pro nás pro všechny co nejmenší.

Proto bych vás chtěla znovu vyzvat, abyste se svědomitě a odpovědně řídili všemi současnými mimořádnými opatřeními. Na jejich vyhodnocení, případnou kritiku a poučení se z možných chyb pro příští podobné situace bude dost času v době, až pandemii zvládneme a vše se vrátí do běžných poměrů.

 

Ode dneška tj. 19.3.2020 se lze na veřejnosti v celé ČR pohybovat jedině s rouškou či jakkoli jinak zakrytými dýchacími cestami.

Nikdo by neměl jít zásobovat svoji rodinu, nakupovat, zařizovat další činnost bez toho, že by chránil sám sebe a své okolí. Moc vás všechny prosím o dodržování tohoto nařízení, osobně ho považuji z pohledu ochrany veřejného zdraví a vzájemné ohleduplnosti za mimořádně důležité.

 

Doma vyrobené roušky fungují proti COVID19 na principu “moje rouška chrání Vás, Vaše rouška chrání mne” . Pokud je budeme nosit všichni, výrazně se sníží množství infekčních kapének ve vzduchu.

Každý z nás může být potenciální přenašeč tohoto viru a roušky nosíme proto, abychom snížili riziko nákazy lidí ve svém okolí – nepřenášeli na ně vir když mluvíme, kašleme, prskáme, dýcháme, mluvíme,

I podomácku vyrobená rouška by měla splňovat možnost snadné sterilizace po každém použití. Nejjednodušším způsobem jak roušku sterilizovat je vyvaření. Z důvodu opatrnosti je doporučeno pro odstranění všech virů a bakterií nechat vodu projít varem a poté ji nechat i s rouškou samovolně vychladnout. Takové zacházení opakovaně vydrží například 100% bavlna.

A teď to nejdůležitější!!!!!!!

Jak používat roušku.

Než si nasadíte roušku, důkladně si omyjte ruce. Přiložte roušku na ústa a nos. Roušku vytvarujte tak , aby dobře přiléhala k nosu a tvářím. Během nošení se roušky nedotýkejte, pokud se tak stane, umyjte si ruce mýdlem. Snímejte roušku odzadu. Bavlněnou roušku po sundání sterilizujte ( nechte ji projít varem ), po uschnutí přežehlete.

 

Roušky, které od nás postupně budete dostávat k dispozici, jsou ušité v naší vesničce Bělé. Děkuji tímto šikovným švadlenkám. Jsou ze 100% bavlny, vhodné na vyváření a pro opakované použití. Jsou dvouvrstvé. Vzniká tak kapsa, kam se vkládá filtr, buď papírový kapesník, který vždy po použití vyjměte a vyhoďte, nebo lze použít i intimku nebo ustřižený filtr do vysavače na míru kapsičky, či jakákoli jiná 3 vrstva. Zvýší se tím velice účinnost.

 

Další opatření, které platí ode 19.3.2020, se týká nákupů v prodejnách potravin, lékárnách a drogeriích občanů starších 65 let. Pro ně je vyhrazena doba od 10 do 12 hodin. Rizikovou skupinou jsou právě tito starší lidé, chronicky nemocní a ti s oslabenou imunitou. Pokud mezi ně patříte a nemůže vám nákupy, či jiné potřebné pochůzky zajistit někdo z rodiny, dejte nám vědět. Máme několik dobrovolníků z řad občanů, kteří to pro vás rádi udělají. Apeluji na vás, zůstaňte raději doma. Kontaktovat mě můžete na mobilu 775203677, kde vše domluvíme. Záleží nám na tom, aby jste zůstali doma v bezpečí.

 

Dobrou zprávou je, že v ČR jsou již případy vyléčení. Nestresujte se a zkuste se naladit do pohody. Důležité je udržet si pozitivní myšlení. Věřím, že nás tato situace posílí a posune dál. Myslím na vás. Vaše starostka Alena Mihulková.

Příloha: